بررسی نکات مهم در
چک لیست نگهداری یو پی اس

بدون شک افرادی که یک یو پی اس برای دستگاه های و تجهیزات الکترونیکی خود خریداری کرده اند اگر به دقت از آن مراقبت نکنند روز به روز شاهد کاهش عملکرد یو پی اس خواهند بود. چک لیست سرویس و نگهداری یو پی اس که در ادامه برای شما آورده شده است می تواند به عنوان برنامه ای دقیق به شما در این زمینه کمک کند. با دنبال کردن این برنامه  برای مدت ها نیازی به تعمیر یو پی اس نخواهید داشت.

یکی از مهمترین بخش هاس نگهداری یو پی اس، تهیه ی چک لیست نگهداری و سرویس برای یو پی اس است. یو پی اس ها زمانی می توانند به خوبی از لوازم شما در برابر قطع برق یا جریان های تعریف نشده محافظت کنند که خود سالم و دارای عملکردی بالا باشند. در این مطلب قصد داریم نکاتی را که باید در چک لیست نگهداری و سرویس یو پی اس گنجانده شود به شما معرفی کنیم.

نگهداری یو پی اس

اگر نیاز به یو پی اس برای کامپیوتر دارید کلیک کنید.

یکی از موارد مهم و اساسی توجه به طول عمر قطعات مختلف در یو پی اس است. زمانی که تیم سرویس و نگهداری یو پی اس به بررسی یو پی اس می پردازند چک کردن همه ی قطعات یو پی اس کاری زمان بر و البته نامعقولی است. چک لیست نگهداری و سرویس یو پی اس باید طبق طول عمر اجزای مختلف یو پی اس تنظیم گردد. درست مثل باتری ماشین، لاستیک ها و تعویض روغن ماشین.

  تعمیر یو پی اس APC

زمانی که صحیت از سرویس و نگهداری یو پی اس، تعمیرکار یو پی اس نیازی نیست که تمام تجهیزات و قسمت های مختلف یو پی اس شما بررسی کند.

سرویس یو پی اس را می توان به دوره های:

  • سه ماهه
  • شش ماهه
  • یک ساله
  • دو ساله

تقسیم بندی کرد و هر کدام از این دوره ها را مختص بررسی بخش های جداگانه ای قرار دارد.  چک لیست سرویس و نگهداری یو پی اس شامل موارد زیر میباشد:

سه ماههبررسی اتصالات- سوختگی سیم ها یا سایر علائم سایش
شش ماههبررسی آلودگی های مایع در باتری و خازن ها
سالانهاستفاده از اسکن های حرارتی برای اتصالات الکتریکی جات جلوگیری از تولید گرما( ئجود گرما نشان دهنده ی مشکلاتی از جمله اتصالات شل می باشند.)

ارائه یک آزمایش کامل عملیاتی از سیستم که شامل تست رشته های باتری یو پی اس می شود.

دو سالهآزمایش سوئیچ های انتقال، قطع کننده های مدار، نگهداری بای پس

نگهداری یو پی اس

بهترین روش ها برای سرویس و نگهداری یو پی اس 

باتری یو پی اس

یکی از مهمترین قسمت هایی از یو پی اس که باید به طول عمر آن توجه کرد باتری یو پی اس است. باتری یو پی اس هر سه تا پنج سال یکبار باید جایگزین شود. البته این امر به دمای محیط، تهویه و میزان بار وارده به یو پی اس بستگی خواهد داشت. اگر هر کدام از این موارد در حالت بحرانی یا بیش از آن قرار گرفته باشند پس نتیجه ی آن کاهش طول عمر باتری یو پی اس شما خواهد بود.

خازن یو پی اس

یکی دیگر از قطعاتی که باید در یو پی اس بررسی شود  خازن است، مهمترین وظیفه ی خازن از بین بردن نوسان در ولتاژ است. در یک یو پی اس معمولا خازن های چندگانه را در کنار هم کار می کند، که در واقع می تواند تعیین کند که چه جریانی نا متعارف است.

طول عمر یک خازن حدود 5 تا 7 سال است، بنابراین در آن زمان، بازرسی بصری نزدیک و شاید اسکن گرمایی برای شناسایی هر گونه مشکل ضروری است. جایگزینی پیشگیرانه نیز یک گزینه قابل قبول است.

فن یو پی اس

فن یو پی اس

قطعه ی سوم، فن UPS است.پس از یک دوره زمانی مشخص، فن ها  خراب خواهند شود، به ویژه اگر از آن ها زیاد استفاده شود. بعضی از یو پی اس ها دارای هشدار دهنده یا چراغ هایی برای نشان دادن چنین نقص هایی هستند. در غیر این صورت، نشانه هایی مانند افزایش دما در نزدیکی یو پی اس (بررسی با ترموستات و یا فقط احساس کردن)، یا تغییر صدا، ازنشانه های خرابی فن یو پی اس می باشد.

به غیر از موارد ذکر شده، یک مشکل معمول دیگر که تیم های تعمیر و نگهداری یو پی اس ما مشاهده می کنند می بینند مربوط به مسائل فضای اطراف یو پی اس است. اگر محیطی که یو پی اس در ان قرار گرفته است به طور مرتب سرد و یا گرم می شود، یا اگر گرد و خاک زیادی دارد و مرطوب باشد،طول عمر UPS را تحت تاثیر قرار خواهد داد. یو پی اس همچنین باید به درستی تهویه شود، درست مثل هر قطعه ای از تجهیزاتالکتریکی.

همچنین در مورد هر گونه تغییری که در بار وارده به یو پی اس ایجاد می کنید. اگر بار متصل به یو پی اس  به طور قابل توجهی افزایش یافته باشد، واحد ممکن است دیگر قادر به ارائه سطح حفاظتی که شما نیاز دارید، نداشته باشد. به طور مشابه، اگر بار کاهش یافته باشد. وادخی که برای یو پی اس استفاده میکنید باید دقیق و از قبل محاسبه شده باشد.

چک لیست نگهداری یو پی اس

آنچه درباره ی خرید یو پی اس دست دوم باید بدانیم.

ایجاد چک لیست نگهداری سرویس یو پی اس باید بخشی از برنامه یو پی اس خود باشد. اگر خودتان از پس این کار برنمی آیید می توانید از یک شرکت ارائه دهنده ی خدمات سرویس و تعمیر یو پی اس معتبر کمک بگیرید.

یک قرارداد خدمات UPS یک سیاست بیمه ای که از سیستم های یو پی اس شما محافظت می کند که نتیجه ی آن محافظت اصولی از سیستم های کسب و کار شما خواهد بود.

نکته آخر:

اگر یک ژنراتور بخشی از سیستم برق اضطراری ساختمان است و UPS را تغذیه می کند، باید ماهانه یا سه ماهه نیز آزمایش شود. اکثر تاسیسات یک برنامه نگهداری ژنراتور دارند که در آن فرکانس تست تعریف شده است.

یک یو پی اس به طور معمول برنامه ریزی شده است  که بار را برای مدت کوتاهی پشتیبانی کند. هر یو پی اس منحصر به فرد است و صاحبان باید یک برنامه تعمیر و نگهداری را با توجه به نیازهای خاص هر یو پی اس در نظر بگیرند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!