اجزای اصلی یو پی اس

UPS از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که هر بخش کارایی خاص خود را دارد. هر کدام از این اجزا یک وظیفه مشخص شده دارد که اگر یکی از آن ها از کار بیفتد حرکت کل سیستم متوقف میشود. دانستن کارایی اجزای مهم یوپی اس برای هر کاربری ضروری است.
در این مطلب به معرفی اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده یک یو پی اس میپردازیم.
قطعات اصلی یو پی اس عبارتند از:

  • Rectifier (رکتیفایر)
  • Battery (باتری)
  • Inverter (اینورتر)

یکسو کننده( رکتیفایر)
رکتیفایر یک دستگاه است که برای تبدیل A.C ( خط اصلی) به D.C (برای ذخیره در باتری) یو پی اس استفاده می شود. هنگامی که عرضه از منبع برق (A.C) وجود دارد، UPS شروع به شارژ کردن باتری به شکل  D.C.  می نماید. این تبدیل A.C به D.C توسط اجزای اصلی یک یکسو کننده (Rectifier)، دیود و خازن انجام می شود.

دیود دستگاه اصلی برای تبدیل A.C به D.C است، و خازن برای فیلتر کردن هارمونیک A.C در عرضه D.C استفاده می شود. (هارمونیک – باقی مانده از A.C که معمولا با D.C پس از تبدیل وجود دارد).

تعمیر و عیب یابی یو پی اس فاراتل

Battery

باتری تنها دستگاهی است که می تواند برق را ذخیره کند.در ups باتری در هنگام خاموش شدن برق خود را تخلیه و به دستگاه ها برق رسانی می کند.

Inverter

انرژی ذخیره شده در باتری بصورت D.C است بنابراین، برای تبدیل انرژی ذخیره شده دوباره به A.C (فرم عرضه)، یک دستگاه به نام Inverter مورد استفاده قرار می گیرد. اینورتر در تناقض با یک یکسوساز(رکتیفایر) کار می کند.یو پی اس فاراتل، یو پی اس apc، یو پی اس ایرانی، یو پی اس خارجی، یو پی اس تکسام، یو پی اس ترادیس، یو پی اس آبان

  آموزش نصب و راه اندازی نرم افزار یو پی اس+عکس

تعمیر قطعات یو پی اس:

یو پی اس نیز مانند سایر قطعات الکترونیکی ممکن است دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر داشته باشند. تعمیر تمامی قطعات یو پی اس، تعمیر باتری یو پی اس، تعمیر اینورتر، تعمیر رکتیفایر امکان پذیر خواهد بود. برای افزایش بازدهی یو پی اس تمامی این قطعات پس از گذشت مدت زمانی از خرید یو پی اس باید بررسی گردند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!