یو پی اس ماژولار

یو پی اس متمرکز یا غیر متمرکز؟ کدام برای شما مناسبتر است

هنگام انتخاب یک سیستم برق اضطراری (UPS)، یکی از اولین ملاحظات این است که  می خواهید سیستم یو پی اس متمرکز یا غیر متمرکز را راه اندازی کنید؟ سیستم متمرکز به سیستم های بزرگ یو پی اس اشاره دارد، در حالی که UPS های توزیع شده یا غیر متمرکز پشتیبانی سیستم های کوچک را انجام می دهند. از ویژگی ها و مشخصات بارز یو پی اس های متمرکز این است که آن ها را به دور از تجهیزات نصب می کنند اما UPS های غیرمتمرکز باید در نزدیکی تجهیزات واقعی نصب شوند.

مطلب بیشتر: تفاوت یو پی اس ماژولار و متمرکز چیست؟

بنابراین، بهترین گزینه چیست؟انتخاب خود را با ارزیابی مزایا و معایب یو پی اس ها، شروع کنید. مزیت اصلی یک سیستم متمرکز این است که شما می توانید تمام عملیات نگهداری، تعمیر، جایگزینی و امنیت را در یک مکان داشته باشید. راندمان بالاتر، قابلیت اطمینان بالاتر، دید بهتر و امنیت بیشتر، مزایای دیگر این یو پی اس هاست. معایب سیستم های یوپی اس متمرکز عبارتند از: هزینه های بالاتر، ونصب پیچیده تر، این یک واقعیت است که توزیع برق یو پی اس به تجهیزات محافظت شده می تواند پیچیده تر باشد.

مزایای اصلی یوپی اس غیرمتمرکز شامل: هزینه ی اولیه ی کمتر (شامل نصب)، تعمیر و نگهداری خودکار (مشتریان اغلب می توانند از یو پی اس های خود محافظت کنند) انعطاف بیشتری برای حرکت، اضافه کردن و تغییر دادن باتری ها باشد. با این وجود این یو پی اس ها می تواند پیچیدگی مدیریتی و کاهش امنیت را به همراه داشته باشد.

برخی از عواملی که باید مورد توجه خریداران یو پی اس قرار گیرد:

هزینه ی نصب ونگهداری از  یوپی اس غیرمتمرکز:

UPS های متمرکز نیاز به تعمیرات کمتری دارند، کارایی و بازده بیشتری دارند به همین جهت هزینه های تعمیر و نگهداری و نظارت بر آن ها نیز کمتر هستند. از انجا که این UPSها و باتری های ان ها در یک مکان در کنار هم قرار گرفته خدمات نظارت آسان و کارآمد را فراهم می کنند. در یک سیستم غیر متمرکز، UPS های چندگانه باید به طور جداگانه سرویس و تعمیر شوند، که هزینه ها را افزایش می دهد. با این حال، هزینه های نصب برای UPS های متمرکز بالاتر است زیرا معمولا سیستم برق کشی بیشتر و پرسنل پشتیبانی مجربی مورد نیاز هستند.

کیفت یو پی اس:

از آنجا که برخی از UPS های متمرکز ارائه دهنده N + 1 به طور موقت هستند، قابلیت اطمینان و کیفیت بیشتری را در مقابل واحد های غیرمتمرکز دارند. با این وجود، تمام یو پی اس های متمرکز، ایمن سازی را در برابر نقطه ی نقص ارائه نمی دهند، زیرا تمام منابع در یک مکان متمرکز شده و اگر آسیب به آن منبع برسد، تمام سیستم های وابسته تحت تاثیر قرار می گیرند. واحدهای متمرکز معمولا نسبت به همتایان غیرمتمرکزشان قابل اعتمادترند.

افزایش ظرفیت باتری یو پی اس:

با پیشرفت تکنولوژی اکثر سازمان های فناوری اطلاعات امکان افزایش ظرفیت و باتری خارجی را برای کابران فراهم کرده اند این نکته خیلی مهم است که یو پی اس به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا بتواند تقاضای کاربر را در صورت نیاز برآورده سازند.

فضای اشغال شده توسط باتری:

فضا می تواند به عنوان یک مزیت یا زیان برای هر دو نوع UPS باشد، بسته به محیط و فضای شما، یک مرکز یوپی اس متمرکز نیاز به یک اتاق یا محل جداگانه برای نصب UPS بزرگتر و باتری های آن دارد. از طرف دیگر سیستم های غیر متمرکز نیاز به مکانی دقیقا درکنار سیستم ها و تجهیزات دارند که باید توسط خریداران یوپی اس مد نظر گرفته شود.

مطالب مرتبط:

تعمیر یو پی اس

راهنمای خرید یو پی اس
یوپی اس کوچک
مقایسه و معرفی انواع دستگاه های یو پی اس