یو پی اس (UPS) چیست و چند نوع دارد؟

یو پی اس چیست؟

یو پی اس ها دارای باترهایی می باشند که در هنگام قطع شدن برق فعال می شوند. ذخیره ی اطلاعات کامپیوتر در شرایط ضروری یکی از امور مهم می باشد که در صورت نبود یو پی اس احتمال از بین رفتن این اطلاعات وجود دارد. در زمان قطع برق  این فرصت را به شما می دهد که بتوانید در زمان قطعی برق یو پی اس اطلاعات را ذخیره کنید.

یک دستگاه تامین کننده برق بدون وقفه از جمله کم هزینه ترین روش های محافظت از دستگاه در مقابل مشکلات برق شهری و رعد و برق می باشد.

هر یو پی اس جریان متناوب ورودی را از طریق یک یکسوکننده به جریان مستقیم تبدیل کرده و با یک معکوس کننده آن را دوباره به جریان متناوب تبدیل می کند. و به آرامی می­توانید از آن برنامه خارج شوید قبل از اینکه منبع نیروی ثانویه (باتری) تمام شود. هنگامی که جریان های قوی رخ می دهد ممکن است اطلاعات موجود در RAM پاک شود اما یو پی اس از این خرابی ها جلوگیری می کند و از واردشدن صدمه به کامپیوتر جلوگیری می­کند.

خرابی های برق شهری عمدتا شامل: نویز، قطعی کامل برق، افت ناگهانی ولتاژ، افت طولانی ولتاژ، افزایش ناگهانی  ولتاژ، و افزایش طولانی ولتاژ می باشد.

هدف اصلی یک دستگاه یو پی اس تهیه یک منبع بدون وقفه انرژی برای زمان قطعی و کاهش ولتاژ برق و ایجاد یک مانع برای افزایش ولتاژ برق می باشد.

جزئیات کار یو پی اس:

یو پی اس ها از سه بخش اصلی باتری یو پی اس، شارژر و اینورتر تشکیل شده اند.

ups به گونه ای ساخته شده اند که همواره دو منبع انرژی وجود داشته باشد. یکی منبع انرژی اولیه (برق شهر) و دیگری منبع ثانویه (باتری).

هر “یو پی اس” جریان متناوب ورودی را از طریق یک یکسوکننده (رکتیفایر) به جریان مستقیم تبدیل کرده و با یک معکوس کننده (اینورتر)آن را دوباره به جریان متناوب تبدیل می کند.ازباتری هایا ژنراتورها برای کاربرد در زمان نبود برق استفاده می شود. یک مدار برای پس با جابجایی بار سیستم روی برق ورودی یا توان ژنراتور، مسیر توان را حول یکسوکننده و اینورتر تعیین می کند.

در حالی که سیستم های “یو پی اس” معمولا به نام دو مبدل دوطرفه، خط تعاملی و طرح های آماده به کار،استفاده می­شوند، سازندگان به صورت متفاوت آنها را به اجرا در می آورند: هرسیستم در سه حالت قرار می گیرد. کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک ،(IEC) اصطلاحات فنی بیشتر در مورد یو پی اس را دراستاندارد ۶۲۰۴۰ IEC برای سیستم های برق بدون وقفه به تصویب رسانده است.

انواع یو پی اس:

یو پی اس ها به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند:

یو پی اس های Off Line:

در زمان وقفه در برق، از انرژی ذخیره شده استفاده می شود.

یو پی اس های Line Interactive:

در شرایط عادی این یو پی اس ها ورودی از طریق BYPASS به ترانسفورماتور منتقل می شود در این هنگام ترانسفورماتور به عنوان شارژر عمل می کند و در نهایت از همین طریق خروجی AC تأمین می گردد.

یو پی های On Line:

تأمین خروجی در این نوع یو پی اس ها پس از تصحیح ورودی ( پاک سازی ورودی از نویز و احیاناً سطح ولتاژ ورودی ) انجام می پذیرد تنها در مواقعی چون بروز نقص فنی ،OVER LOAD یا افزایش خارج از رنج دما، یو پی اس به مد BYPASS می رود.
مقایسه و معرفی انواع دستگاه های یو پی اس

کاربرد یو پی اس:

کابرد یو پی اس بسیار گسترده است. برای محافظت از دستگاهای الکترونیکی در منازل، شرکت ها، دفاتر، آموزشگاها، کارخانجات، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی، بیمارستارن ها، سیستم های امنیتی، بانک ها، شبکه های اطلاعاتی و دیتاسنترها  همه و همه به یو پی اس ها برای داشتن سیستم الکترونیکی ایمن نیاز خواهند داشت.

 


این مطالب را به شما پیشنهاد می کنیم: