چگونه upsمورد استفاده خودمان را پیدا کنیم؟

THD (Total Harmonic Distortio :بارهایی که از منابع تغذیه سوئیچینگ استفاده می کنند ، به دلیل ایجاد هارمونیک در شبکه باعث داغ شدن سیم نول و به تبعه آن باعث بروز گرما در سیستم برق می شوند . بنابراین در جاهایی که تعداد منابع تغذیه سوئیچینگ زیاد دارند بهتراست از ups استفاده گردد که THD جریان ورودی پایین مثلاً 10% داشته باشد البته این را نیز نباید فراموش نمود که در جایی که ژنراتور نیز وجود دارد استفاده از UPS با THD پایین ضروری می باشد.
2- زمان سوئیچ :
فاصله زمانی بین سوئیچ از برق شهربه باتری و بالعکس ، هرچه این زمان بیشتر باشد احتمال ریست شدن کامپیوتر در لحظه سوئیج بیشتر می گردد . ( فقط یو پی اس آنلاین زمان سوئیچ صفر دارد)
3-زمان پشتیبانی :
مدت زمان مورد نیاز برای پشتیبانی از باتری در زمان قطع برق شهر ، این زمان بستگی به آمپر ساعت باطری داشته و با کم و زیاد شدن آمپر ساعت باتری کم و زیاد می گردد فقط یو پی اس باید قابلیت شارژ باتری را درکمترین زمان ممکن (حدودا بین 4 تا 8 ساعت) را داشته باشد در بعضی از یو پی اس ها محدودیت جریان شارژ وجود دارد.
4- نویز شنیداری :
زمانی که دستگاه روشن است ،صدای ناشی از فن یا ترانس دستگاه میزان نویزی را ایجاد میکند ،استفاده از یوپی اس با کمترین نویز در ادارات و بیمارستانها و مکانهایی که نیازمند کمترین صدا می باشند ضروری می باشد.
5- سایز و وزن :
سایز و حجم دستگاه میتواند بر اساس مکان استفاده متفاوت باشد.
6- استحکام و قابلیت اطمینان :
استحکام و قابلیت اطمینان زیاد در برابر شرایط آب و هوایی و شرایط سخت و بحرانی (اضافه بارهای لحظه ای) از مهمترین پارامترهای انتخاب یو پی اس می باشد.
7- تکنولوژی ساخت و شکل موج خروجی :
چنانچه منابع تغذیه دستگاه های مورد استفاده بسیار حساس بوده و هیچگونه نویز یا اعوجاجی نباید به آن وارد شود و شکل موج خروجی به صورت سینوسی کامل و بدون قطعی و بدون وابستگی به ولتاژ ورودی لازم باشد ،پیشنهاد میگردد ازیو پی اس آنلاین استفاده شود و چنانچه ورود نویز یا تغییر شکل موج خروجی سیستم از درجه اهمیت کمتری برخوردار است ، یو پی اس ها Line_Interactiveتوصیه می شود.
البته در انتخاب تکنولوژی باید به نوسانات برق شهری در منطقه نیز دقت شود (وجود افت ولتاژهای شدید ،قطعی های مداوم و غیره …..)
8- توان نامی :
از دو راه می توان توان نامی را برای UPS را محاسبه نمود.
روش اول : توان مصرفی تک تک دستگاهها را برحسب وات محاسبه نموده و با هم جمع نموده و بر ضریب توان خروجی یو پی اس تقسیم نموده توان دستگاه یو پی اس بر حسب ولت-آمپر بدست می آید.
روش دوم : جریان مصرفی کل دستگاهها را اندازه گرفته در 220 ضرب می نماییم توان یو پی اس بر حسب ولت-آمپر بدست می آید.
البته بهتر است که مقدار بار متصل به یو پی اس نهایتاً 70 % از توان خروجی یو پی اس باشد تا در بارهای لحظه ای و کلید زنی که جریان لحظه ای دارند فشار کمتری به یو پی اس وارد شود.

رنج تغییرات ولتاژ و فرکانس ورودی:میزان تغییرات ولتاژ ورودی و فرکانس بدان معنی است که بازه ولتاژ ورودی و فرکانس ( مثلاً 160 الی 280 ولت و فرکانس 45 الی 65 هرتز) اگر در ورودی (برق شهر) تغییر نماید یو پی اس بدون استفاده از باتری و با استفاده از فیلتراسیون داخلی به کار خود ادامه داده و ولتاژ خروجی مناسبی را ارائه دهد .در صورتی که یو پی اس خارج از این بازه باشد ،یو پی اس به حالت Backup رفته و ورودی را قطع می نماید و از باتری استفاده می کند تا مجددا به حالت نرمال برگردد. رنج ولتاژ خروجی و فرکانس خروجی و رگولاسیون (بازه ولتاژ و فرکانس خروجی یو پی اس) آن باید با بازه ولتاژ ورودی دستگاههای مصرفی وصل به یو پی اس هماهنگ باشد ،در یو پی اس های online رگولاسیون ولتاژ کمتر از 2%+ و فرکانس کمتر از 0.5 %+ در یو پی اس ها ی off-line و line-Interactive رگولاسیون ولتاژ +%10 تا 3%+ وفرکانس بین 2/5 تا 5% می باشد.

مطلب بیشتر:

تعمیر یو پی اس

سوالات متداول تعمیر یو پی اس

چرا یو پی اس خراب می شود

یو پی اس ارزان: دو دلیل برای نخریدن یو پی اس ارزان

اصطلاحاتی که باید قبل از خرید یو پی اس بدانید

آموزش

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!