مقایسه و معرفی انواع دستگاه های یو پی اس

مدل های مختلفی از یو پی اس در بازار یافت می شود که با شناخت آن ها می توان مناسبترین یو پی اس متناسب با کاربرد خریداری کرد. شناخت آن ها قبل از فروش یو پی اس  امری لازم و ضروری است. هر کدام از یو پی اس ها دارای کاربرد و طرح مختلفی می باشند که باید هنگام خرید آن ها را مد نظر گرفت. در این مقاله قصد داریم به مقایسه و معرفی انواع یو پی اس ها بپردازیم. بهتر شناختن یو پی اس ها قدم اول برای خرید یک دستگاه مناسب و مفید با طول عمر بالا می باشد.

معرفی انواع یو پی اس ها:

پر کاربردترین یو پی اس را می توان در سه دسته جای گذاری کرد:
.UPS double conversion
.UPS stand-by operation
UPS line-interactive operation

 

یو پی اس Stand-by :

نام دیگر این یو پی اس ها یو پی اس آماده به کار می باشد. اگر به دنبال یک یو پی اس ارزان قیمت هستید این یو پی اس ها برای شما مناسب می باشند. این یو پی اس ها در بازار با نام ها دیگری نیز شناخته می شوند مثل یو پی اس آفلاین یا دستگاه تامین برق جانشین.

عملکرد یو پی اس های افلاین به این صورت است که باتری در صورت اتصال به برق شهری شارژ می شود و آماده به کار باقی می ماند تا زمانی که به آن نیاز شود. پس از قطع برق شهری، برق از طریق باتری به دستگاه منتقل می شود و دستگاه به این صورت روشن می گردد. به همین روال پس از اتصال دوباره ی برق شهری، سوئیچ انتقال برق را از مدار اصلی می گیرد.

برای بسیاری از افراد که خاموشی چند ثانیه ای دستگاه ها آسیبی به فرآیند کاری آن ها نمی زد، استفاده از این یو پی اس ها بسیار مقرون به صرفه می باشد و می تواند به جای خرید یو پی اس گران قیمت از این یو پی اس ها استفاده کنند.

اما در صورتی که سرورهای شما نیاز به تامین برق دائمی دارند بهتر است از این یو پی اس ها استفاده نکنید.

یو پی اس های آفلاین معمولاً تا اندازه توان 1000 ولت آمپر در بازار موجود می باشند.

داشتن یک یو پی اس آفلاین نه تنها دستگاه شما را از آسیب های جدی هنگام اختلالات برقی حفظ می کند بلکه می توان از آن به عنوان یک تامین برق ثانویه استفاده کرد. پس از قطع برق شهری اتصال برق به دستگاه شما سریعا رخ داده و انرژی تجهیزات الکترونیکی شما تامین می گیردد. نکته ی مهم و حائز اهمیت در خرید یو پی اس افلاین سوئیچ تایم یا زمان انتقال می باشد. زمان انتقال این دستگاه ها به معنای مدت زمانی است که طول می کشد دستگاه برق باتری را در هنگام قطعی به دستگاه منتقل نماید.

یکی از دغدغه های کاربران ادامه ی کار بدون وقفه ی دستگاه و تجهیزاتشان می باشد. قبل از خرید یو پی اس افلاین اطمینان حاصل کنید زمان انتقال بسیارکمتراززمان نگاهداری یو پی اس باشد.
برای اینکار شما باید زمان انتقال دستگاه را با زمان نگاهداری ups خود ( زمانی که به شما میگوید ups مزبورچه زمانی قادراست ورودی خود را جداشده نگاهدارد قبل از اینکه کاملاً قطع شود) مقایسه کنید.

نکات مهم هنگام خرید یو پی اس افلاین:

قبل از خرید یو پی اس آفلاین اطمینان حاصل کنید که وسیله شما دارای ویژگی محدود کننده ولتاژهای گذرای اضافی وهمچنین فیلترینگ مناسب برای مواقع لازم میباشد. درغیر اینصورت درشرایط نرمال (برای مثال زمانی که شما قطعی برق را تجربه نکرده اید) سیستم شما بطورطبیعی مستقیماً به برق شهر متصل خواهد بود.

از جمله معایب این یو پی اس ها می توان به

ایزولاسیون نبودن واقعی بار از سیستم توزیع برق اصلی

زمان سویئچینگ خیلی زیاد

تنظیم نبودن ولتاژ و فرکانس خروجی

اشاره کرد.

Ups های Line-interactive:

در این مدل یو پی اس اینورتر همیشه روشن می باشند. اینورتر به خروجی وی پی اس متصل بوده و باتری ها ییو پی اس نیز به همین طریق شارژ می شوند.

در صورت خرابی منبع ورودی و یا خارج شدن ولتاژ و فرکانس AC ورودی از حدود مجاز ، پیوستگی توان خروجی از اینورتر و انرژی ذخیره شده باتریها تامین میگردد.

در مقایسه با توپولوژی offline ،تجهیزات فیلترینگ بیشتری تعبیه شده و ناپایداری خروجی و نویزهای سوییچینگ نیز کاهش یافته است.
دربرخی مواقع ترانس Buck/Boost جهت تنظیم ولتاژ در مسیر Bypass اضافه می شود این ترانس با سیم پیچ ثانویه چند سر به همراه چندین رله طوری تنظیم می گردد که هر دو سطح پایین و بالای ولتاژ مسیر Bypass را به طور مناسب پوشش م یدهند. سپس  ولتاژ خروجی یوپی اس را به اندازه ولتاژ مورد نیاز محدود می کند. این بدین معناست که محدوده ولتاژ قابل قبول ورودی (بدون نیاز به عملکرد اینورتر) افزایش می یابد.

عملکرد ترانس فرورزنانس نیز شبیه ترانس Buck/Boost می باشد، در این مورد ترانس فرورزنانس جایگزین ترانس Buck/Boost شده است.

این ترانس تنظیم و رگولاسیون ولتاژ را در برابر اختلالهایی مانند نویز خط الکتریکی انجام داده و به ازای تغییر در ولتاژ ورودی از -%۴۰ تا +%۲۰ خروجی تنها ۳%+ مقدار نامی تغییر می کند. همچنین این ترانس با ذخیره انرژی، برق مورد نیاز کامپیوترها را در زمان قطع کامل برق برای مدت کوتاهی تامین کرده تا اینورتر شروع به کار نماید. پس هیچ وقفه ای ایجاد نشده و بار بین مسیرBypass به اینورتر منتقل می شود. سپس یو پی اس عملاً به یک سیستم واقعی On-Line تبدیل می گردد. که در خروجی آن وقفه ای مشاهده نمی شود.البته در عمل،شاهد چند میلی ثانیه زمان Swiching میباشیم.

Online UPS (یو-پی-اس با دو مرحله تبدیل)

در یو پی اس آنلاین اینورتر همواره فعال بوده و علاوه بر شارژ باتری ها، توان خروجی نیز تأمین می گردد. به عبارت دیگر در این فناوری در تمامی اوقات جریان ورودی متناوب توسط رکتیفایر به جریان مستقیم و سپس توسط اینورتر به جریان خروجی متناوب تبدیل می گردد تا همواره بار ورودی به دستگاه های مصرف کننده توسط یک ولتاژ تنظیم شده تغذیه گردد و بدین وسیله بیشترین حفاظت از دستگاه ها حاصل شود. به این فناوری، DOUBLE CONVERSION  نیز گفته می شود.

ولتاژ خروجی ثابت یاد شده به دلیل فعال بودن همیشگی یک سو کننده شارژ و اینورتر و مقابله با مشکلات موجود در برق تأمین می شود که باعث می شود محبوبیت یو پی اس های دارای این فناوری را در صنعت افزایش دهد. این امر منجر به تأمین توان بیشتر به منظور استفاده در انواع دستگاه های حساس صنعتی، مخابراتی، امنیتی، پزشکی و آزمایشگاهی، بانکی و سرورها و دیتاسنتر ها می گردد.


این مطالب را به شما پیشنهاد می کنیم: