یو پی اس و ژنراتور

فرق بین یو پی اس و ژنراتور

ژنراتور ها و یوپی اس ها هر دو وظیفه ی تامین برق مورد نیاز دستگاه ها را در هنگام قطعی برق دارند اما با یکدیگر تفاوت هایی دارند که شناخت این تفاوت ها به شما در خرید یک دستگاه مناسب برای تجهیزاتتان کمک خواهد کرد.
نکات مهم اتصال یو پی اس به ژنراتور

برخی بر این باورند که با ژنراتور دیگر نیازی به یو پی اس نداشته و می توانند یک سیستم برق بدون نویز و نوسان را داشته باشند. اما با شناخت بهتر ها و ژنراتورها می توان تشخیص که کدام گزینه بهتر است؟ آیا ژنراتورها جایگزین خوبی برای یو پی اس ها هستند؟ آیا می توان به طور همزمان از یو پی اس و موتور برق (ژنراتور) استفاده کرد؟ در ادامه با بررسی مزایا و معایب موتور برق های قدیمی و مدرن ترین یو پی اس ها به پاسخ این سوالان پی خواهید برد.

تفاوت های یو پی اس و ژنراتور:

یو پی اس ها همزمان که وظیفه ی تامین برق تجهیزات شما را به عهده دارند از این تجهیزات در برابر اختلالات شهری و رعدو برق محافظت میکنند. دستگاه ها و تجهیزاتی که ممکن است مورد آسیب قرار بگیرند و تعمیر یا تعویض آن ها شامل هزینه ی زیادی می شود بهتر است به جای ژنراتور برای تامین برق آن ها از یو پی اس استفاده کرد.

از ویژگی های بارز یو پی اس ها تامین برق بدون وقفه است. مدت زمانی که ژنراتورها فعال می شوند و برق ذخیره را وارد جریان می کنند خیلی بیشتر از یو پی اس ها می باشند. برخی از یو پی اس ها این قابلیت را دارند که بدون وقفه و خاموش شدن دستگاه ها برق مورد نیاز را از طریق باتری تامین نمایند.

استفاده از برق ژنراتور به تنهایی باعث خاموش و يا ريست شدن تجهیزات خواهد شد. از بین رفتن اطلاعات و حافظه دستگاه از معایب استفاده از ژنراتور ها خواهد بود.

با توجه به این نکته برخی هم از ژنراتور و هم یو پی اس برای تامین برق استفاده می کنند. در این شرایط یو پی اس وظیفه ی حفاظت از منبع تغذیه و تامین برق اولیه ی دستگاه را به عهده داشته و پس از آن ژنراتور فعال شده و تا زمان اتصال دوباره، برق مورد نیاز تجهیزات را تامین می کند.

از معایب ژنراتور ها همچنین می توان به سرو صدای زیاد آن ها و سوخت آن ها اشاره کرد. برای نگهداری از ژنراتورها باید محلی نیر برای نگهداری منبع تغذیه ژنراتور یعنی سوخت فسیلی تعبیه نمود. در برخی مواقع نیز تغییر سرعت موتور سبب تغییر فرکانس خواهد شد. این موضوع باعث به هم خوردن سنکرونیزاسیون در وسایلی می شود که با برق شهر سنکرون شده اند.

مطالب مرتبط:

تعمیر یو پی اس

بررسی ضرورت خرید یو پی اس

یو پی اس متمرکز یا غیر متمرکز؟ کدام برای شما مناسبتر است

خرید یو پی اس بر اساس کاربرد

کاهش میزان مصرف باتری یو پی اس در زمان های حیاتی