یو پی اس

عمر مفید یو پی اس و تعیین زمان خرابی آن

همه ما هنگامی که قصد خرید یک دستگاه یو پی اس را داریم یکی از فاکتورهای مورد توجه برای خرید، میزان عمر مفید دستگاه یو پی اس برایمان است. در واقع مایلیم بدانیم که در برابر پولی که می‌پردازیم، چه مدت می‌توانیم از یو پی اس خریداری شده استفاده ببریم. بنابراین سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا طول عمر مفید یو پی اس مشخص است و آیا معیاری برای تشخیص عمر آن وجود دارد یا خیر.تعمیر یو پی اس
در ادامه دو عبارت بسیار مصطلح در تضمین طول عمر قطعات یو پی اس را معرفی خواهیم کرد تا اگر در فهرست مشخصات یو پی اس به چشم خورد، مفهوم آن به طور کامل مشخص باشد. این دو اصطلاح MTTF و MTBF هستند که کمی جلوتر به آنها خواهیم پرداخت.

MTTF:
برگرفته از حروف اول عبارت mean time to failure است و به معنای متوسط زمانی است که یک یو پی اس پس از شروع به کار، به اولین خرابی خود می‌رسد. این خرابی به گونه‌ای است که دستگاه دیگر قادر به ادامه فعالیت عادی خود نیست. زمان MTTF را معمولا به ساعت یا هزار ساعت تخمین می‌زنند و معمولا در مشخصات قطعات آن را ذکر می‌کنند. اگر MTTF یو پی اسی صد هزار ساعت اعلام شد، به این معناست که انتظار می‌رود به طور میانگین بعد از گذشت این مدت زمان، اولین خرابی منجر به توقف کارکرد در قطعه رخ دهد. در اینجا اشاره به دو نکته ضروری است.
یکی این که این زمان صرفا یک تضمین است. هیچ تضمینی وجود ندارد که قطعه بعد از چند ساعت از شروع فعالیت خراب نشود یا حتما بعد از صد هزار ساعت قطعه خراب نخواهدشد و شاید خیلی بیش از آن نیز دوام داشته باشد.
مساله دیگر آن است که زمان اعلام شده، زمان فعالیت یو پی اس است. مثلا صد هزار ساعت حدود 11 سال و 5 ماه است. اگر روزی 8 ساعت از یو پی اس استفاده شود این زمان به 3 برابر یعنی چیزی حدود 34 سال افزایش خواهد یافت. زیرا قطعه 24 ساعته در حال فعالیت نبوده است.
ضمنا اگر قرار باشد MTTF یک سیستم یو پی اس تعیین شود، با توجه به کمترین MTTF تعیین می‌شود. چون در صورت خرابی هر کدام از قطعه‌ها، در واقع به اولین خرابیسیستم رسیده‌ایم که این خرابی در قطعات با MTTF کمتر محتمل‌تر است. از MTTF بیشتر برای تضمین قابلیت اطمینان یو پی اس های غیر قابل تعمیر استفاده می‌شود، اما برای قطعات قابل تعمیر اغلب از MTBF استفاده می‌شود.

MTBF:
این عبارت که برگرفته از حروف اول Mean time between failures است و از نظر زمانی از MTTF بیشتر است و گاهی به جای MTTF در مشخصات قطعه‌ها (حتی غیرقابل تعمیر) ذکر می‌شود. MTBF میانگین زمان‌های بین دو خرابی قطعه در بین تعمیرات آن است. به عنوان مثال اگر یک قطعه در طول 450 هزار ساعت، 3 بار خراب شود در آن صورت MTBF آن 150‌هزار ساعت خواهد بود.
توجه داشته باشید که همانند MTTF ، خرابی به آن مفهوم است که دستگاه یو پی اس قادر به ادامه کار نباشد. اما در اینجا با تعمیر، دستگاه را به ادامه فعالیت وادار می‌کنیم. این معیارها برای ارزیابی قابلیت اطمینان و قابلیت نگهداری یک قطعه، دستگاه یا سیستم مطرح می‌شوند.

طریقه تخمین‌:
این که می‌گوییم MTBF یک دستگاه مثلا 150 هزار ساعت است به این معنا نیست که 150 هزار ساعت یک نمونه از دستگاه تست شده است. بلکه با توجه به سوابق پیشین یک قطعه مشابه و نیز آزمایش‌های مختلف روی چند نمونه از قطعه، تحت شرایط خاص (دمای بالا، فشار بالا و…) می‌توان به تخمین نهایی دست یافت

چه زمانی یو پی اس نیاز به تعمیر دارد
آموزش عیب یابی یو پی اس
آیا زمان تعمیر یو پی اس فرارسیده است؟