شکل موج خروجی یو پی اس

توجه به کیفیت می تواند در برخی از برنامه های کاربردی مهم باشد، شکل موج خروجی یو پی اس یکی از عواملی است که کیفیت یو پی اس را تحت الشعاع قرار می دهد. دیاگرام خروجی یو پی اس به سیگنال جریان متناوب تولید شده توسط یو پی اس اشاره دارد. کیفیت و هزینه اینورتر که در داخل یوپی اس است تعیین کننده اصلی شکل سیگنال AC است که توسط اکثر UPS ها تولید می شوند. وضعیت ایده آل برای یو پی اس این است که یک شکل موج خروجی خالص تولید کند که نزدیک به چیزی باشدکه توسط برق تولید می شود، اما این امکان همیشه وجود ندارد.

انواع اشکال و موج ها در یو پی اس

موج سینوسی: این بهترین شکل موج است، زیرا شکل سیگنال الکتریکی بصورت ایده آل است. یوپی اس ها با کیفیت بالا تولید خروجی سینوسی  می کنند که نیاز به اجزای نسبتا گران در اینورتر است. این امر برای UPS های آنلاین بسیار مهم است، زیرا بارها از اینورتر خارج می شوند. یو پی اس ها با موج واقعی سینوسی معمولا در مدل های بالاتر یافت می شود.

موج مربعی: حداقل نوع مطلوب موج خروجی، موج مربعی که یک نوع “مسطح” از یک موج سینوسی است، می باشد.به جای حرکت ولتاژ به طور مساوی از حداکثر منفی تا حداکثر مثبت و بازگشت مجدد،این یو پی اس ها به طور ناگهانی از منفی به مثبت حرکت می کند، در آنجا نیم سیکل نگه می دارد، و سپس به حالت کامل منفی می رود. اینورتر ارزان تر طراحی شده است که موج خروجی مربعی را تولید می کند، زیرا اجزای مورد نیاز برای انجام این کار کم هزینه هستند. دلایل متعددی وجود دارد که نشان می دهد امواج مربعی باعث مشکلات میشوند. برای شروع، پیک ولتاژ مربعی به طور قابل توجهی پایین تر از ولتاژ پیک موج سینوسی است که سبب بروز مشکلات مربوط به برخی از انواع تجهیزات می شود. علاوه بر این، در حالی که یک موج سینوسی دارای فرکانس 60 هرتز می باشد موج مربعی شامل  فرکانس های بالاتر نیز می شود، که نام آنها هارمونیک است، که می تواند موجب نویز یا مشکلات دیگر در برخی از تجهیزات شود. خروجی موج مربعی تنها در ارزانترین تجهیزات یافت می شود و در صورت امکان باید از خرید این یو پی اس ها اجتناب شود.
موج مربعی اصلاح شده: این شکل موج سازنده بین موج سینوسی و موج مربعی است. پالس های مثبت و منفی موج مربعی نازک تر، جدا شده و بلندتر می شوند، بنابراین ولتاژ پیک بسیار نزدیک به موج سینوسی است و شکل کلی موج نیز بسیار شبیه به یک موج سینوسی است. در عین حال، هزینه مدار برای تولید خروجی موج مربعی اصلاح شده بسیار نزدیک به هزینه یک مدار مربع موج است( نسبت به واحد موج سینوسی).

خروجی موج مربعی اصلاح شده در بسیاری از UPS های کم و بیش ​​استفاده می شود و گاهی اوقات نیز با اسامی “تقریب پائین به یک موج سینوسی”، “موج مربعی اصلاح موج پالس” و یا حتی “موج سینوسی تغییر یافته” نامیده می شود. آخرین اصطلاح بازاریابی است، زیرا فرم خروجی واقعا یک موج سینوسی نیست.

نمایش یک طرح از یک چرخه موج سینوسی، موج مربعی و موج مربعی اصلاح شده:
به طور عملی، برای یک یو پی اس خانگی موج خروجی اصلاح شده موج خوبی است. این یو پی اس ها از کامپیوتر، مانیتور و تجهیزات مشابه بدون هیچ گونه مشکلی مراقبت می کند.

 

مطلب بیشتر:

تعمیر یو پی اس
مقایسه و معرفی انواع دستگاه های یو پی اس
آشنایی با وریستور و کاربرد آن
معرفی بارهای خطی و غیر خطی یوپی اس
سیستم های هیبرید یو پی اس
استابلایزر