تعمیر یو پی اس NRG GUARD 2000A UPS

آموزش تعمیر یو پی اس NRG

این یو پی اس پس از یک تعمیر ناموفق توسط تکنسین همکار برای من آورده شد. نمای جلو و عقب این UPS در زیر نشان داده شده است:

تعمیر یو پی اس

تعمیر یو پی اس تعمیر یو پی اس

اولین اقدامی که در تعمیر این یو پی اس بکارگرفته شد آن بود که  PCB دستگاه یو پی اس را جدا نموده و به دقت بررسی گردید.

واحد اصلی به طور کلی در شرایط خوبی بود. البته دیود و ترانزیستور موجود در مدار شارژ باتری بر اثر ولتاژ ورودی بالا سوخته بود. مدار اصلی در شکل زیر نشان داده شده است.

تعمیر یو پی اس

تعمیرکار قبلی ترازیستور واقع در وسط PCB در سمت راست خازن الکترونیکی، پشت کابل آبی را با یک دیود برق 3A را تعویض کرده است. جزئیات بیشتر در شکل نشان داده شده است.

تعمیر یو پی اس

در عکس فوق شما می توانید ترانزیستور قدرت را ببینید که جایگزین اصلی شده است. Q13، TIP 31C واقع در مقابل کلاه خازن الکترولیت در وسط PCB است. همچنین دیود 3A جدید یک جایگزینی 1N 5404 برای نوع ارجینال آن است.

در زیر دید بهتری از محل دیود قدرت است. این یکی بین کابل آبی و ترانسفورماتور جریان قرار دارد.

تعمیر یوپی اس

به طور معمول برای تعمیر یو پی اس باید تمام مدار را با تمام خازن های الکترولیتی بررسی نمود. پس از بررسی  یک ترانزیستور سیگنال کوچک (Q25، 2SC945)  در ناحیه ایستگاه تقویت سوخته بود.

شما می توانید ترانزیستور جایگزین را در عکس زیر مشاهده کنید، با جهت گیری معکوس از حالت اورجینال همانطور که در PCB مشخص شده است.

تعمیر یوپی اس

پس از انجام عملیات بالا و تست یو پی اس همچنان مشکل با پرجا بود.

در مرحله ی بعد برای یافتن مشکل یو پی اس همه چیز بر روی PCB دوباره چک شد. برای بالا بردن دقت از لنز های مخصوص استفاده شد. با وجود همه ی این تلاش ها همه چیز در شرایطی کامل بود اما دستگاه روشن نمی شد.

در طی مراحل عیب یابی، متوجه شدم که دستگاه هنگام روشن شدن، ولتاژ خروجی (شارژ) به ترتیب 14 ولت DC را ارائه می دهد که این میزان برای  شارژ معمولی باتری های 2x12V کافی نیست. نیمی از ولتاژ مورد نیاز وجود نداشت. احتمالا این ولتاژ باعث توقف سیستم شده بود.

ترکیب فیزیکی ترانزیستور ها باید به صورت E-C-B باشد اما در مدار به صورت E-B-C قرار گرفته بود. یعنی باید به جای  C-B را عوض می شد.

پس از بازسازی ترمینال ترانزیستور Q26، دستگاه به طور معمول پس از آزمایش های خود شروع به کار کرد، و خروجی 27 ولت را در پایانه های باتری نشان می داد.

مطالب بیشتر:

آموزش عیب یابی یو پی اس

قیمت تعمیر یو پی اس

یو پی اس ارزان قیمت

دانلود آموزش تعمیرات یو پی اسPDF

تعمیر بردالکترونیکی یو پی اس

آموزش

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!