یو پی اس کامپیوتر

باتری های مورد استفاده در یو پی اس

به غیراز مداراصلی یوپی اس، دیگر مولفه اصلی آن باتری است که انرژی لازم را برای استفاده وسیله ای که تحت پوشش یوپی اس (UPS) قرار میگیرد فراهم میسازد.

باتری یو پی اس یکی از مهم ترین و کارآمدترین قسمت های اصلی دستگاه یو پی اس سیستم ذخیره سازی برق یا همان انژی است.

یو پی اس دارای باتری داخلی است که این باتری ها معمولا بین 5 تا 20 دقیقه میتوانند انرژی (برق) مورد نیاز یو پی اس را در حین قطعی برق تامین نمایند.

انواع باتری هایی که در یو پی اس به کار می رود شامل موارد زیر می باشد:

سلید لید اسید:

این گونه باتری ها به دلیل اینکه ساختار فیزیکی یا شیمیایی  که دارند امکان متصاعد شدن گاز به خارج یا امکان ریزش اسید در آنها وجود نداشته است و اسید در این گونه موارد کاملا مهار می شود . می توانیم به مزایایی که این گونه باتری ها دارند به  عنوان مثال به Maintenance free اشاره کنیم . در واقعه به بیانی دیگر می توانیم بگوییم که نیازی به نگهداری و سرویس در آنها وجود ندارد . استفاده دیگر این نوع باتری ها در دشارژهای عمیق می باشد .

الكتروليت داخل باتری یو پی اس هاي Sealed Lead Acid يا gel و يا AGM است باترهايي كه براي یوپی اس ها استفاده ميشوند اغلب باتري هاي Sealed Lead Acid هستند.اين باتري ها معمولاً باتري هاي V2 هستند كه با هم سري شده و در يك پكيچ قرار گرفته اند .

روش هاي شارژ اين باتری ها به دو نوع Equalized / Boost و Float تقسيم ميشوند. در روش Float ولتاژ شارژ ۲٫۲۷۵ V/cell در دماي ۲۵ºc است و در روش Boost ولتاژ شارژ ۲٫۳۵ V/cell در دماي ۲۵ºc مي باشد. براي باتري هاي Lead Acid و Sealed Lead Acid حداكثر جريان شارژر باتري ۰٫۲۵ ظرفيت باتري ( شارژ تند ) و حداقل ۰٫۰۵ ظرفيت باتري ( شارژ كند ) است. كه توصيه مي شود ۱۰ % تا ۱۵ % ( شارژ معمولي ) ظرفيت با ر تي باشد. عمر مفيد اين باتري ها حدودًا سه تا پنج سال در دماي محيط ۲۵º c است.

Nickel Cadmium:

در جاهایی که نیاز به طول عمربالاتر از10 سال باشد . معمولا از نیکل کادمیم استفاده می گردد.

باتریهای نیکل کادمیوم حدودا بین 2 تا 4 بار گرانتر از نمونه مشابه خود از نوع سرب اسید هستند.

مطلب مرتبط:روش های موثر در افزایش عمر باطری یو پی اس

 

اشتباهات رایج در انتخاب باتری برای یو پی اس:

برخی ها به اشتباه از باتری های ماشین در یو پی اس استفاده می کنند. اکثر باتریهایی که در ups استفاده میشوند مشابه باتریهایی هستند که دراتومبیلها مورد استفاده قرارمیگیرند یعنی باتریهای سربی –اسیدی 12 ولت، اگر چه تفاوتهای مهمی نیز وجود دارد.

این قبیل باتریها برای استفاده در ups مناسب نیستند زیرا این امکان وجود دارد که اسید ازمحفظه باتری به بیرون نشت کند وهمچنین هنگام شارژباتری ممکن است گازهیدروژن قابل اشتعال تولید شود که دریک محیط بسته میتواند خطرناک باشد.

مطالب مرتبط: