آشنایی با وریستور و کاربرد آن

وریستور چیست:

وریستور یا جرقه گیر در اصل یک نوع مقاومت الکتریکی است. مقاومت وریستور ها طبق ولتاژ اعمال شده به دو سر آن قابل تغییر است. وریستور ها در در سه مدل ۴۲۰،۲۵۰ و ۵۵۰ ولت در بازار موجود می باشند. نصب راحت و همچنین تعمیر و نگهداری آسان این مقاومت الکتریکی یک امتیاز محسوب می شود.

استفاده از وریستور ها در مدارهای الکتریکی کاربرد ها و مزایای گوناگونی دارد که در ادامه با آن آشنا خواهید شد

 کاربرد وریستور ها:

-محافظت از تجهیزات در مقابل اضافه ولتاژ های لحظه ای.

-حفاظت از تجهیزات تابلو برق در برابر رعد و برق.

-حفاظت ازکنتاکت ها و خروجی (SSR) رله الکتروندر برابر جریان بازگشتی بارهای سلفی.

-حفاظت از قطعات الکترونیکی در مقابل صدمات ناشی از ولتاژ گذرای بیش از اندازه.

ازدیگر کاربرد وریستور ها این است که این قطعه از المان های حفاظتی بوده که دستگاه را در مقابل ولتاژ های لحظه ای بالا محافظت می کند . از کارت وریستور(Arrester Surge یا جرقه گیر)می توان در خروجی رله ها و کنتاکتورها برای محافظت از تیغه های آن و یا در ورودی دستگاه ها و تجهیزات برای محافظت از آنها در برابر ولتاژهای گذرا استفاده نمود.

نحوه ی عملکرد وریستور:

نحوه ی عملکرد این محصول به این صورت است که در اثر کاهش ناگهانی اهم دو سر آن نیز به شدت کاهش میابد درنهایت موجب اتصال کوتاه میشود، درصورت گذر ولتاژ دو سر آن از ولتاژ تعیین شده می باشد، به عبارت دیگر وقتی ولتاژ دو سر این قطعه از حد مجاز بیشتر شود بلافاصله به یک مقاومت تبدیل می شود. به عنوان مثال مدل ۴۲۰ ولت این محصول را روی خط سه فاز ورودی تابلو، بعد از فیوز اصلی نصب میگردد. حال چنانچه در اثر رعد و برق ولتاژ بین دو خط R و Sبیش از ۴۲۰ ولت شود، اهم وریستور به شدت و با سرعت افت کرده و شرایطی شبیه اتصال کوتاه رخ میدهد و باعث عمل کردن فیوز اصلی تابلو می شود و از صدمه به تجهیزات تابلو جلوگیری می نماید.

کاربرد وریستور:

از مهمترین کاربردهای این محصول، اتصالدر ورودی برق اصلی تابو برق (بعد از فیوز اصلی) جهت حفاظت از تجهیزات، در برابر رعد برق می باشد. این کارت ها درسه مدل ۲۵۰ ، ۴۲۰ و ۵۵۰ ولت تولید می گردند.

از دیگر کاربردهای وریستور می توان از میکروفن، اسپیکر، سوکت نرم افزار، صفحه کلید، lcd ، هندزفری، پورت usb و سیم کارت و… نام برد.

عواملی که باعث خرابی وریستور ها می شود:

اگر وریستور ها در معرض رطوبت و نم قرار گیرند به یک مقاومت تبدیل می شود که مقدار این مقاومت به میزان رطوبت بستگی دارد. نکته ی حائز اهمیت این است که وریستور باید هر چه سریع تر بعد از خرابی از مدار خارج گردد.

 


این مطالب را به شما پیشنهاد می کنیم:

آموزش

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!